csc_logo_raf.png, 30kB
Email:
info@czechspitfireclub.cz
Telefon:
+420 728 044 705
Adresa:
CZECH SPITFIRE CLUB
Zbilidy 5
58805 Zbilidy u Jihlavy
Czech Republic
T. ú.: 3613578001/5500
Info o spolku: justice.cz
Náš hlavní sponzor
promedica_logo_113x30.png, 3,8kB
Děkujeme za podporu!
csc_nadpis2.png, 6,3kB facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

Spolek - Kdo jsme

V důsledku zavedení nového občanského zákoníku bylo nutné změnit původní subjekt "občanské sdružení" na "spolek". Stalo se tak v červnu 2015.

Cílem spolku je zprostředkovávat dnešní mladé generaci pozitivní vzory a morální odkaz československých letců a dalších vojáků, kteří za druhé světové války bojovali proti fašismu. Vzhledem k tomu, že přímých účastníků zahraničního odboje a zejména příslušníků Royal Air Force ubývá, chceme navázat na jejich záslužnou činnost a zprostředkovávat poznatky a materiály veřejnosti. K tomu chceme používat tyto WWW stránky, přednášky, soutěže, výstavy a další formy.

Jedním z nejslavnějších období české vojenské historie je období druhé světové války. Tedy zejména období mezi zářím 1939 a květnem 1945. Tehdy se naši letci a další vojáci postavili v Polsku a poté ve Francii, ve Velké Británii a v Rusku, ale i na dalších místech světa se zbraní v ruce nacizmu a fašizmu. Uskutečnili tak to, co jim bylo na podzim 1938 a jaře 1939 znemožněno. Dali tak celému světu najevo, že se český národ nesmířil s otroctvím, do kterého byl vržen. Dali zřetelně najevo, že náš národ je ochoten ve společném boji proti fašistickému tyranství přinášet stejné oběti jako jiné národy. Prezident Beneš označil naše letce a vojáky za naše nejlepší diplomaty té doby. Stejně jako za I. světové války, kdy naše legie byly jedním z nejpádnějších argumentů T.G. Masaryka ve snaze o vytvoření samostatného národnostního státu, tak i náš odboj ve II. světové válce pomáhal exilové vládě účastnit se protifašistické koaliční snahy o dosažení konečného vítězství. Právě také zásluhou našich letců, kteří jako jediní bojovali po celou válku, se podařilo zrušit platnost mnichovského diktátu a Československu a jeho vládě byla přiznána právní kontinuita včetně uznání předválečných hranic. Velký dík nás všech, kteří žijeme v demokracii a svobodě proto musí i nadále patřit těm stovkám a tisícům lidí, kteří i za nás tehdy bojovali a často také položili své životy.

Dnešní doba umožňuje dříve netušené možnosti získávání informací, cestování apod. Na druhé straně tím, jak se od války vzdalujeme, ubývá přímých účastníků bojů a pamětníků oné doby a morální odkaz a poučení z ní plynoucí se postupně vytrácí a ustupuje do pozadí.

Zejména pro mládež, ale nejen pro ni, je dnes nutné předkládat informace formou, které zaujme. Zanedbatelná není ani několikrát v dějinách ověřená skutečnost, že národ, který se ze své historie nepoučí, riskuje, že se historie bude opakovat.

Abychom přispěli ke snaze zprostředkovávat morální odkaz československých letců a dalších vojáků a všech, kterým byla svoboda, demokracie a humanismus nade vše, i dnešní mladé generaci, vzniklo občanské sdružení (V červnu 2015 přeměnění na spolek). Věříme, že objektivním informováním o oné době můžeme oslovit i dnešní mladou generaci. Ke své práci chceme využívat moderní prostředky, které umožňuje internet a audiovizuální technika, ale chceme rovněž vzbudit zájem i o čtení knih, ale i o navštěvování míst, která s historií souvisejí. Chceme podnítit zájem o tuto dobu a o morální aspekty, které přinášela. Kromě této řekněme společenské činnosti chceme vzbudit zájem rovněž o techniku, s níž naši letci bojovali. Za jeden ze symbolů našeho sdružení / spolku jsme vybrali letoun Supermarine Spitfire, který je nejen symbolem vítězství v bitvě o Británii, ikonou své doby, ale také jednou z nejlepších a technicky nejdokonalejších zbraní našich letců, které tehdy měli k dispozici. Tento zájem může vyústit případně v další činnosti, jako je letecké modelářství či létání jako takové. Jde nám o to, aby byla nabídnuta užitečná alternativa pro naplňování volného času mládeže. Chceme nabídnout alternativu nudě, která často vede ke společensky problematický jevům, jako je užívání drog či jiných návykových látek, sprejerství apod. Chceme nabídnout pozitivní alternativu pro seberealizaci místo různých sociálněpatologických činností, jako např. je činnost v extrémistických, nacionalistických, fašistických a jiných hnutí.

Věříme, že morální odkaz i představování (dnes často chybějících) pozitivních vzorů nezůstane bez odezvy. Vycházíme z premisy, že i v dnešní době je nutné tyto věci znovu připomínat a pomáhat pravdivě informovat, protože stále existují snahy historii vykládat tendenčně, někdy historii dokonce vědomě překrucovat (popírání holokaustu, popírání existence koncentračních táborů, zpochybňování či snaha revidovat minulost např. zrušením Benešových dekretů apod.)

 
Informace a materiály z tohoto webu lze volně využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi sdružení.
hydraulicke_akumulatory_logo_81x20.png, 2,4kB    aeroteam_logo_140x20.gif, 2,7kB    sunoco_logo_50x20.jpg, 881B    malina-vrse_logo_67x20.png, 2,3kB    lepart_logo_78x20.png, 2,0kB    air_jihlava_logo_83x20.png, 2,8kB

Info a odkazy

PDF prezentace klubu a Spitfiru
Muzeum RAF Police
Maketa Spitfiru Mk. IXc (1:1)
Informační Newsletter
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Prosby (kontakt, info: email)
Sháníme dobrovolníky na občasnou výpomoc při akcích.
Hledáme sponzory pro podporu naší činnosti.
Pozvánky (komplet: Aktuality)
7. října, 14:00 (sobota)
Připomínka 103. výročí narození Adolfa Zeleného, navigátora 311. čs. bombardovací perutě RAF - Rožná u Bystřice nad Pernštejnem (web)
7. října, 16:00 (sobota)
Slavnostní odhalení památníku a otevření muzea Internačního tábora - Svatobořice-Mistřín u Kyjova (web)
Kalendář (komplet: Aktuality)
21. září
František Hradil (105) - plk., P/O RAF (stíhací pilot)
* 21.9.1912 Těšetice u Olomouce
† 5.11.1940 Temže Southend on Sea (Velká Británie)
Karel Šlouf (100) - plk., Sgt RAF (stíhací pilot)
* 21.9.1917 Dvorec (Nepomuk)
† 11.4.1980 České Velenice
Novinky (komplet: Aktuality)
28. června
  Článek Informace o Muzeu RAF v Polici.
Tipy na zajímavosti webu
xx
Weby přátel a další odkazy
airZone.TV, Flying Revue.
D. Švec, Cyriaci, KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Centrum české historie, KVH 276th. Sqdn., Pterodactyl Flight, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, ...
Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ... (více: Odkazy)